Prasa krawędziowa jest maszyną, która służy w przemyśle do gięcia metalu. Po odpowiednim przezbrojeniu może także karbować lub zagniatać wcześniej wspomniany materiał. Za proces przezbrojenia krawędziarki odpowiada jej operator. Po wielogodzinnej monotonnej pracy może zacząć popełniać błędy, a w efekcie produkty finalne mogą być wykonane nieprawidłowo. Jakie są możliwości automatyzacji tej maszyny?
Efektywna automatyzacja krawędziarek
Krawędziarka odpowiada za zaginanie elementów blaszanych. Wykorzystuje ruch pionowy górnej belki, czyli suwaka, przeciw dolnej, nieruchomej belce. Na górnym elemencie montowane są narzędzia gnące takie jak stemple, a na dolnej matryce. Operator w zależności od oczekiwań musi je odpowiednio zmieniać, a tym samym przezbrajać maszynę. Rzeczą ludzką jest możliwość popełnienia błędów. Aby wyeliminować potencjalne pomyłki, które mogą wpłynąć negatywnie na finalny produkt, warto zdecydować się zautomatyzowanie krawędziarki. Prasy krawędziowe można w tym celu wyposażyć w systemy, które wspomagają proces gięcia, na przykład automatycznie korygujące kąt gięcia dzięki laserowym czujnikom albo mierzące grubość blacha, a co za tym idzie ułatwienie uzyskania poprawnych kątów gięcia. Na rynku dostępny jest tak zwany system Lazer Safe, który sam dokonuje automatycznego pomiaru i korekcji kąta gięcia. Jest szczególnie przydatny podczas w przypadku konieczności zmiany grubości danego arkusza blachy, jej właściwości lub temperatury. System ten pozwala na skuteczną automatyzację, uefektywniając pracę krawędziarki.
By uniknąć ewentualnych błędów, które mogą zaistnieć ze względu na czynnik ludzki, można ulepszyć posiadaną maszynę i ją zautomatyzować. Takie krok pozwoli na uefektywnienie pracy prasy krawędziowej oraz pozwoli na odciążenie pracownika. Dzięki tego rodzaju zastosowaniu zmniejszone do minimum zostanie ryzyko gięcia blach w nieprawidłowy sposób.