Czym jest kortyzol?

Nazwa kortyzol na pewno brzmi znajomo dla wielu osób. Jednak z pewnością nie każda z tych osób będzie w stanie określić, czym właściwie on jest. Okazuje się, że badanie poziomu kortyzolu jest bardzo częste. Zlecane jest w wielu przypadkach. Czasami może okazać się, że zbyt wysoki poziom kortyzolu sprawia, że nie możemy schudnąć. Wobec tego warto w wielu przypadkach to badanie po prostu wykonać.

W jaki sposób bada się kortyzol?

jak zbadać poziom kortyzoluZ pewnością spora ilość osób zastanawia się jak zbadać poziom kortyzolu. Jest to oczywiście badanie wykonywane z krwi, więc sposób jego wykonania nie różni się od wykonywania zwykłej morfologii. Próbkę krwi pobieramy najczęściej z żyły łokciowej, a następnie ją badamy. Tak naprawdę nieprawidłowa ilość kortyzolu we krwi może sporo namieszać i warto mieć tego świadomość. Może okazać się, że nasze dotychczasowe problemy z unormowaniem wagi spowodowane są właśnie brakiem równowagi hormonalnej. Wszystko dlatego, że za nieprawidłowym poziomem kortyzolu idzie również nieprawidłowy poziom glukozy we krwi, co jest poważnym problemem. W ten sposób możemy doprowadzić nawet do cukrzycy, dlatego warto wykonać podstawowe badania przynajmniej raz na rok, by wiedzieć czy wszystko w naszym organizmie działa w odpowiedni sposób. Poza tym szybko wykryjemy ewentualne problemy, które mogą pojawić się w każdej chwili.

Wykonywanie badań diagnostycznych jest dla nas niesamowicie ważne. To właśnie dzięki nim możemy otrzymać od naszego organizmu informację czy wszystko z nim w porządku. Wobec tego nie należy omijać badań. Najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i zapytać go jak często wykonywać konkretne badania. Dzięki temu na pewno nasze zdrowie będzie na odpowiednim poziomie i w porę zareagujemy na jakieś nieprawidłowości.