Czym są kominki z płaszczem wodnym?

Kominek jest nieodzownym elementem wielu salonów. Dzięki niemu nie tylko zyskujemy piękny widok palącego się drewna, ale także mamy dodatkowe źródło ciepła dla pomieszczenia w którym znajduje się kominek. Jednak czy możliwe jest ogrzewanie całego domu dzięki kominkowi?

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

kominki z płaszczem wodnymOdpowiedź na to pytanie jest prosta: TAK! W tym celu możemy wykorzystać komiki powietrzne jak i kominki z płaszczem wodnym. Taki kominek niczym z wyglądy zewnętrznego nie rożni od znanych nam tradycyjnych kominków. Dlatego możemy umieścić go w salonie bez żadnych obaw. Taki kominek posiada przy komorze spalania specjalny zbiornik, z cieczą – wodą. Ta woda jest ogrzewana spalinami, po czym specjalnymi instalacjami trafia do grzejników. One natomiast znajdują się w każdym z pomieszczeń. W tych odbiornikach – grzejnikach woda ochładza się po czym wraca do zbiornika przy komorze spalania. Instalacja kominków z płaszczem wodnym przypomina dobrze znaną instalacje centralnego ogrzewania. Jednak w tym przypadku zamiast kotła mamy kominek, który najczęściej znajduje się w centrum domu – salonie, a nie kotłowni. Jednak posiada kominka z płaszczem wodnym jako jedynego źródła ciepła, nie jest na pewno dobrym rozwiązaniem. Do takiego kominka trzeba podkładać drewno lub inne paliwo nawet kilka razy, bo inaczej będzie chłodni w domu. Dlatego kominki z płaszczem wodnym można łączyć z pompami ciepła czy elektrycznymi sposobowymi ogrzewania domu jak np. grzejniki z kamienia czy dekoracyjne.

Jak widać kominek z płaszczem wodnym może być dobrym sposobem na dogrzewanie pomieszczeń, gdy rozpalamy kominek w salonie. W tym czasie nie musimy korzystać z innych źródeł ciepła dla domu, tak więc zyskujemy dwa w jednym: i palone drewno w salonie, jak i ciepło dla całego domu.