Czym są odpady niebezpieczne?

Każdego dnia stykamy się z wieloma odpadami, których nie da się całkowicie wyeliminować z codziennego życia. Jedną z grup pozostałości, które są szczególnie szkodliwe nie tylko dla nas, ale i całego środowiska, nazywa się niebezpiecznymi. Ile takich odpadów wytwarzamy w domu i jak się z nimi obchodzić?

Odpady niebezpieczne w gospodarstwie domowym

utylizacja odpadów niebezpiecznychIlość odpadów niebezpiecznych, która towarzyszy nam w codziennym funkcjonowaniu, jest naprawdę duża. Większość z nas zapewne nie zdaje sobie sprawy o ich istnieniu, co może mieć tragiczne skutki dla otaczającego nas środowiska. Odpadami niebezpiecznymi nazywa się takie produkty, które po przedostaniu się do otoczenia mogą na nie bardzo negatywnie zadziałać. Są one zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale również dla świata roślin oraz zwierząt. Ich oddziaływanie na przyrodę wymaga specjalnego obchodzenia się z nimi, ponieważ wyrzucenie ich do kontenera może przynieść opłakane skutki. W tej sytuacji jedynym sposobem na pozbycie się ich jest utylizacja, którą zajmują się specjalnie przygotowane do tego usługi. Utylizacja odpadów niebezpiecznych polega na ich spalaniu lub przetwarzaniu na nawóz w zależności od grupy pozostałości, która je identyfikuje. Na podstawie odgórnie określonych kodów wiemy, jak powinniśmy obchodzić się z konkretnymi pozostałościami. W samym gospodarstwie domowym wytwarzamy wiele takich odpadów, dlatego też warto byłoby wiedzieć, które z nich uznawane są za niebezpieczne dla środowiska. Najpopularniejszymi odpadami, które powstają w naszych mieszkaniach, są środki czyszczące, aerozole, resztki farby oraz środki ochrony roślin. Produkty te są niebezpieczne ze względu na swoją łatwopalność, wybuchowość, rakotwórczość oraz toksyczność.

Nasze domy są miejscem, w którym wytwarzana jest duża ilość odpadów niebezpiecznych. Zużyte środki czyszczące, baterie czy środki w aerozolu to tylko przykładowe pozostałości, które mogą zagrażać naszemu otoczeniu, a także nam samym. Aby dobrze obchodzić się z takimi odpadami, warto poznać ich grupy i wyrzucać je w odpowiednich miejscach.