Dlaczego warto stosować specjalne nawozy jesienne?

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym wiele roślin obumiera, gdyż nie wytrzymuje chłodniejszych temperatur. Są jednak kwiaty i drzewka, które potrafią rosnąć nawet przez kilka lat pod warunkiem, że właściwie się o nie zadba. Brak podjęcia jakichkolwiek działań w celu ochrony roślin sprawi, że cała praca ogrodnika pójdzie na marne, a roślina zmarznie.

Czym różnią się nawozy jesienne od zwykłych?

nawozy jesienne do ogroduBardzo często skutecznym sposobem, który wystarczy, aby odpowiednio uchronić rośliny, jest zastosowanie właściwego nawozu. Nie może to być jednak zwykły środek stosowany w okresie wiosenno-letnim, lecz jesienny, przeznaczony na chłodniejsze dni. Dlaczego to właśnie on ochroni roślinę? Wiele nawozów stosowanych wiosną lub latem w swoim składzie zawiera azot. Nic w tym dziwnego, gdyż odpowiada on za intensywny wzrost rośliny, co z pewnością zadowoli ogrodnika. Problemem jest jednak to, że w momencie pobudzenia rośliny do wzrostu, znacznie maleje jej odporność na niższe temperatury. Tym samym staje się ona podatna na mróz i obumiera. Nawozy jesienne do ogrodu nie posiadają azotu lub mają go wyłącznie w niewielkiej ilości. Oprócz tego bogate są w potas, fosfor oraz wapń, przez co zapewnią roślinie właściwą rozbudowę systemu korzeniowego i przygotują ją na zimowanie. Dzięki zastosowaniu takich nawozów, kwiaty, drzewka i inne rośliny bardzo szybko odbudują się, kiedy przyjdzie wiosna.

Przed wyborem odpowiedniego nawozu na chłodniejsze dni, warto zwrócić uwagę na to, jakich składników odżywczych i warunków potrzebują konkretne rośliny. Niektóre z nich wymagają kwaśnego podłoża, dlatego wówczas nie powinno wybierać się nawozów, które posiadają wapń. Odkwasza on glebę, co może zagrozić roślinie. Rodzajów nawozów na jesień jest sporo, dlatego powinno wybrać się odpowiedni dla danej rośliny.