Rolą producenta danego urządzenia czy maszyny jest zapewnienie zgodności z aktualnie obowiązującymi wymogami w postaci norm, rozporządzeń czy ustaw. Często żeby to osiągnąć trzeba zlecić przeprowadzenie szeregu badań w akredytowanych laboratoriach, które są w stanie wykonać testy zgodnie z poszczególnymi normami czy wytycznymi. Po pozytywnym przejściu wszystkich niezbędnych badań konieczne jest odpowiednie oznakowanie produktu.
Gdzie powinna być umieszczona tabliczka znamionowa?
Ma to na celu przekazanie informacji klientowi, który ma zamiar kupić lub eksploatować urządzenie. W tym celu powszechnie stosuje się tabliczki grawerowane przygotowywane pod konkretne zamówienie. Na tabliczkach przeważnie nanoszone są parametry techniczne, które są bardzo ważne z punktu widzenia zastosowania danego urządzenia czy maszyny. Warto wspomnieć, że grawer jest nanoszony przeważnie laserowo. Jest to najdokładniejsza forma przygotowania tabliczki. Często oprócz parametrów znamionowych konieczne jest również naniesienie oznakowania wymaganego przez normy. Dodatkowo firma zlecająca często umieszcza na tabliczkach również swoje logo czy podstawowe dane kontaktowe. Wszystko to umożliwia szybką identyfikację przeznaczenia danego wyrobu. Jest to również niezwykle istotne dla konserwatorów czy serwisantów. Niektóre maszyny są bowiem wykorzystywane przez kilkanaście, a często kilkadziesiąt lat. W takim przypadku oprócz etykiety znamionowej przeważnie nie istnieje żadna dodatkowa dokumentacja do sprzętu.
Jak widać rolą producenta jest zapewnienie odpowiedniego znakowania wyrobu czy produktu. Przed wprowadzeniem go na rynek musi on zapewnić spełnienie szeregu wymogów prawnych, które są zapisane w normach, ustawach czy rozporządzeniach. Końcowym etapem jest trwałe naniesienie na produkt wszystkich wymaganych oznakowań i informacji. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia dalszej eksploatacji oraz konserwacji czy serwisu.