Jak dbać o szczelność przewodów w przepustach?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne jest dopuszczenie do zawilgocenia przewodów czy kabli. Grozi to bardzo groźnym dla całej instalacji elektrycznej spięciem. Aby się przed tym uchronić, warto dbać o odpowiednią szczelność przewodów, szczególnie tych przechodzących przez ściany.

Zastosowanie uszczelnień przepustów kablowych

uszczelnienie przepustów kablowychDopuszczenie do kontaktu przewodów z wilgocią czy z wodą może grozić bardzo niebezpiecznym spięciem i uszkodzeniem całej instalacji i podłączonego do niej sprzętu. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o ochronę przewodów, szczególnie w tych miejscach, gdzie są one przeprowadzone przez ściany. Odpowiednie uszczelnienie przepustów kablowych pozwoli zachować nam i naszej instalacji odpowiedniego bezpieczeństwa, nawet w tych miejscach, które są szczególnie narażone na kontakt z wilgocią. Uszczelnienie przepustów może zostać wykonane na kilka sposobów, a jednym z popularniejszych są specjalne rękawy uszczelniające. Owija się nimi przewody, jeszcze przed przeprowadzeniem ich przez przepust. Tam rękaw zostaje nadmuchany, dzięki czemu idealne przylega do krawędzi przepustu, zapewniając niemal stuprocentowe bezpieczeństwo. Uszczelnienia przepustów są jednak dostępne w wielu innych wersjach, miedzy innymi niewielkich uszczelek. Niezależnie od wybranego przez nas sposobu uszczelnień przepustów musimy mieć pewność, że jest on w pełni skuteczny. Bardzo dobrze, gdyby wybrane uszczelnienie przepustu nie chroniło tylko przed wilgocią, ale również zanieczyszczeniami.

Przewody instalacji elektronicznej pod żadnym pozorem nie powinny mieć kontaktu z wilgocią. W miejscach, gdzie jest to bardzo trudne, warto zastosować specjalne uszczelnienia. Dzięki nim zapobiegamy groźnym przepięciom i awarii całej instalacji elektrycznej w naszym domu.