Regularne sprzątanie basenu to podstawowa czynność, o jakiej trzeba pamiętać, aby móc cieszyć się czystym, estetycznym i bezpiecznym akwenem. Brudna woda czy widoczny osad na dnie zbiornika lub na jego ścianach nie zachęca do kąpieli, jest jednocześnie doskonałą pożywką dla glonów, powodując tym samym ich szybkie namnażanie się.
Wybieramy odkurzacz do basenu
Jak mówi znane wszystkim powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Słowa te sprawdzają się idealnie także w przypadku pielęgnacji basenu. Dobry i wydajny system filtracyjny to podstawa w wyposażeniu każdego większego zbiornika. Tylko niewielkie baseny ogrodowe obędą się bez stałej filtracji, ale w ich przypadku trzeba liczyć się z kilkukrotną wymianą wody w sezonie. Większe zbiorniki, w których wymiana całości wody jest zbyt dużym problemem i kosztem, konieczne jest jej stałe filtrowanie. Jednak sama filtracja nie jest jedynym zabiegiem, jaki wykonuje się w ramach pielęgnacji zbiornika wodnego. Prędzej czy później konieczne będzie jego odkurzenie, pozbycie się zanieczyszczeń zebranych na dnie i wyczyszczenie ścian basenu. Do tego służą właśnie odkurzacze basenowe. Rodzaje tych urządzeń są dość zróżnicowane. Różnią się zarówno zasadą działania, jak i sposobem zasilania, oraz oczywiście ceną. Te najprostsze modele to odkurzacze basenowe ręczne, których cena to zaledwie kilkaset złotych. Nie powalają wydajnością, ale pamiętajmy, że są stworzone raczej do niewielkich zbiorników. Wykorzystanie takiego odkurzacza w dużym akwenie byłoby samobójstwem, ponieważ praca z ręcznym odkurzaczem jest dość czasochłonna i wymaga dość dużej energii. W przypadku dużych basenów jedynym racjonalnym wyjściem jest odkurzacz automatyczny. Urządzenie tego typu posiada kilka podstawowych programów, które wystarczy uruchomić, aby rozpocząć sprzątanie. Dzieje się to zupełnie bez naszej ingerencji, co jest wyjątkowo wygodne.
Zasilanie odkurzacza do basenu to zarówno bateria, akumulator, jak i zasilanie sieciowe. Pamiętajmy jednak, że dwa pierwsze modele nie powalają wydajnością, dlatego sprawdzą się jedynie w niewielkich zbiornikach. Jeśli natomiast dysponujemy sporym akwenem, zasilanie sieciowe zagwarantuje wysoką wydajność sprzętu i bezproblemową pracę.