Jak założyć plantacje truskawek?

Każdy wie, że jedne z najsmaczniejszych i najbardziej lubianych owoców sezonowych są truskawki. Ich uprawa nie jest wcale taka trudna, ponieważ nie mają szczególnych wymagań, jednakże nie należy ich pozostawiać zupełnie bez opieki. Ich prawidłowa pielęgnacja jest zatem bardzo istotna. Jak założyć i dbać o własną plantację?

Uprawa i pielęgnacja truskawek

plantacja truskawekPierwszym krokiem jest wybór stanowiska do posadzenia rośliny. Musi być ono dobrze odchwaszczone oraz nawiezione w odpowiedni sposób. Plantacja truskawek najlepiej będzie się rozwijać na glebach piaszczysto-gliniastych oraz wilgotnych, dlatego też najlepiej jest wybierać miejsce żyzne, próchniczne, przepuszczalne, lekko kwaśne oraz umiarkowanie wilgotne. Rośliny te korzenią się płytko i ważna jest jakość górnej warstwy podłoża. Przed posadzeniem krzaków warto wzbogacić podłoże nawozami organicznymi oraz mineralnymi. Do pierwszej grupy zalicza się obornik oraz nawozy zielone, natomiast do drugiej mieszanki wieloskładnikowe o zmniejszonej zawartości azotu. Takie nawożenie starczy roślinom na kilkuletni okres plantacji, ponieważ truskawki nie mają wysokich wymagań pokarmowych. Bardzo istotne jest systematyczne usuwanie chwastów, ponieważ ich obecność powoduje karlenie, słabe owocowanie oraz zapadanie na choroby i zamieranie. Żeby zapobiegać ich rozwojowi można zastosować ściółkowanie. Jednym z najczęściej polecanych materiałów jest grubo cięta słoma. Chroni ona również przed nadmiernym parowaniem wody oraz zabrudzeniem dojrzewających owoców. Plantację w okresie wegetacyjnym należy również dobrze nawadniać, ponieważ płytki system korzeniowy narażony jest na zbyt szybkie wysychanie.

Uprawa truskawek jest bardzo popularna w Polsce. Każdy kto posiada swój własny ogródek powinien spróbować swoich sił w założeniu takiej plantacji. Odpowiednia pielęgnacja i dbałość o krzaki pozwala uzyskać duże, smaczne owoce, którymi można rozkoszować się przez całe lato. Warto pamiętać, że truskawki najlepiej owocują w drugim roku owocowania.