Jaki rodzaj oświetlenia wybrać do domu?

 

Planując remont mieszkania lub domu na pewno zastanawiasz się czy warto zmienić system oświetlenia. Wydatków i tak jest sporo, czy warto generować kolejne? Aby podjąć słuszną decyzję, warto poświęcić chwile swojego cennego czasu, aby przemyśleć tę kwestię.

Do kilkunastu lat trwałości z oświetleniem LED

producent oświetlenia ledZastanawiając się nad wadami i zaletami lamp żarowych i oświetlenia LED od razu na myśl przychodzi pierwsza kwestia, którą powinniśmy rozważyć. Oczywiście mam tu na myśli trwałość. Na jak długo wystarcza nam tradycyjna żarówka? W zależności od tego jak często mamy przyjemność z niej korzystać, różnie. Żywotność standardowej żarówki to jedyne 1000 godzin, a wiele zależy od tego jak często będziemy ją włączać. Każdy producent oświetlenia led podaje na opakowaniu swojego produktu o wiele dłuższy, przewidywany czas sprawnego funkcjonowania. Lampy LED mogą nam służyć przeszło 50 tysięcy godzin, co w przeliczeniu, jeżeli założymy, że codziennie będziemy używać światła przez pięć 5 godzin, da nam mniej więcej 30 lat. Liczba jest wręcz nieporównywalna. Łatwo się domyślić, że minusem takiego rozwiązania okaże się cena. Niemądrze zapominać, że chociaż oświetlenie LED jest dużo droższe to jego trwałość dyskwalifikuje zwykłe żarówki, dzięki czemu wprowadzenie tej innowacji w domu, w naprawdę krótkim czasie zwróci się, a niedługo później przyniesie spore oszczędności. Kolejnym autem oświetlenia opartego na diodach elektroluminescencyjnych jest możliwość wyboru temperatury barwowej i brak wrażliwości na częste włączanie i wyłączanie – czyli coś co na żarówki tradycyjne wpływa negatywnie i prowadzi do znacznego spadku jej trwałości.

Oprócz podstawowych, wymienionych wyżej cech dwóch typów żarówek, obok nich występują inne. Z uwagi na niską sprawność lamp żarowych, oświetlenie LED osiągnęło znaczną przewagę nad konkurentami, a ich producenci toczą walkę o zdobycie klientów.