Konstruktywne rozwiązywanie problemów w związkach

Nie ma takiego związku między kobieta a mężczyzna, który byłby wolny od problemów i konfliktów. To naturalne i czasami nawet potrzebne, aby między partnerami mogło dojść do tzw. oczyszczenia atmosfery. Podobno, jak ludziom na sobie zależy, to nie są sobie obojętni, nawet jeśli zaczynają siebie nienawidzić. Konstruktywne rozwiązywanie problemów w związkach nie należy do prostych rzeczy, ale warto szukać takich wyjść z sytuacji, które pomogą budować, a nie zrujnują relacje między ludźmi.

Sposoby rozwiązywania problemów w związkach

rozwiązywanie problemów w związkachPodstawową zasadą, na której powinien funkcjonować zdrowy związek jest zasada uczciwości i otwartości na potrzeby partnera. Oznacza to, ze nie warto skrywać w sobie uczuć i tłumić ich, bo w końcu i tak one wybuchną. Wtedy najczęściej rodzą się konflikty, często działamy na impulsie i nierzadko zdarza się tak, że padają naprawdę przykre słowa. Może być tez tak, że wcale ze sobą nie rozmawiamy o bieżących problemach, ale zamykamy się w sobie i stosujemy przemoc psychiczną. Brak rozmów, nieokazywanie uczuć, tzw. ,,ciche dni”, niestety, ale są przemocowymi zachowaniami. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że zachowujemy się w sposób bardzo krzywdzący i ranimy drugą stronę. Nie ma innej drogi, jak szczera, spokojna rozmowa, wtedy rozwiązywanie problemów w związkach staje się prostsze i bardziej owocne. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że partnerzy nie potrafią już se sobą normalnie rozmawiać,wtedy należy udać się po pomoc do specjalistów.

Dobrym wyjściem z trudnej sytuacji braku porozumienia między partnerami, może okazać się  udział w terapii dla par. Na pewno wskaże ona sposoby na rozwiązywanie problemów w związkach, tak, aby potrzeby obydwojga tez zostały uwzględnione. Grunt to dojście do konsensusu z korzyścią dla każdej ze strony.