Miasto przyjazne mieszkańcom

Jeszcze do niedawna mieszkanie w mieście kojarzyło się jedynie z widokiem wszechobecnego szarego betonu. Wysokie, wielokondygnacyjne bloki, mieszczące setki rodzin, samochodowe parkingi i sklepy. Chodniki zamiast trawników, sklepy i centra handlowe, zamiast zielonych parków. Brakowało miejsca do wypoczynku na powietrzu, do rekreacji dla dorosłych i zabawy dla dzieci.

Nowa odsłona miasta

miasteczko roweroweObecnie sytuacja wygląda coraz lepiej. Betonowe blokowiska nie są już tak zimne, ponure i nieprzystępne. Szarość łączy się z zielenią, której zdaje się być coraz więcej. Czyżby polskie miasta przeżywały renesans? Ludzie szukający kontaktu z naturą teraz równie łatwo, jak na obrzeżach, znajdą ją w miastach. Niemal na każdym osiedlu powstają miejsca użyteczności społecznej, w których można na różny sposób spędzić czas wolny od pracy. Dzieci również mają wiele atrakcyjnych możliwości na podwórkowe zabawy. Stare, zniszczone place zabaw, zastępowane są przez nowoczesne, bezpieczne i bogate w atrakcje miejsca dla dzieci w niemalże każdym wieku. Nie zapomina się również o rodzicach maluchów. To dla nich wokół placów powstają ławki, stoliki, miejsca do relaksu. Prócz klasycznych placów zabaw miasta szczycą się kilometrami tras rowerowych, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą oddać się kolarskiej pasji. Jeśli mowa o rowerach, to miasteczko rowerowe jest kolejnym trafionym pomysłem na zabawę (a przy okazji naukę) dla najmłodszych. Miasteczko rowerowe zawierające szereg uliczek, skrzyżowań, rond i miejsc postojowych dla jednośladów, dodatkowo wyposażone jest w znaki drogowe. To świetny sposób na zaznajomienie dziecka z zasadami ruchu drogowego. Nauka przez zabawę, to ta najprzyjemniejsza forma przyswajania nowych wiadomości.

Te, jak i szereg innych atrakcji, oferują swoim mieszkańcom dzisiejsze miasta. Liczne boiska, wybiegi dla czworonogów, rozbudowana infrastruktura wokół zbiorników wodnych, odnowione miejskie parki, oraz liczne zielone skwery. Miasta stają się coraz bardziej przyjazne swoim mieszkańcom, zachęcając jednocześnie do zdrowej formy wypoczynku. A to wszystko bez konieczności opuszczania swojego miejsca zamieszkania.