Podczas montażu szklanej balustrady wykorzystuje się wiele niewielkich elementów. Jednak to, po które się sięga, zależy od typu takiego zabezpieczenia. Wymienić można dwa główne rodzaje, z których jedne wykorzystują profile lub rotule. W ten sposób uzyskuje się zupełnie odmienne efekty wizualne. Każdy z systemów powinien być także wyposażony w dodatkowe części chroniące tafle przed uszkodzeniem, na przykład w wyniku uderzenia drzwiami.
Rotule i profile w balustradach ze szkła
W przypadku montażu zabezpieczeń schodów lub balkonu wykonanych ze szkła konieczne jest stosowanie specjalistycznych rozwiązań mocujących. Te niewielkie elementy do balustrad szklanych mogą mieć różne formy w zależności od stosowanej konstrukcji. W przypadku kiedy ma się do czynienia z taflami osadzonymi w ramie, lub przedłużanymi panelami przykręcanymi do boku schodów, używane są do tego celu rotule, czyli okrągłe części przekładane przez nawiercone w taflach otwory. Jeżeli natomiast balustrada nie zostanie wyposażona w ramę i ma rozciągać się od samej podłogi, korzysta się z profili. Przyjmują one formę metalowych szyn przykręcanych do podłoża, w które wsuwa się pojedyncze tafle. Bez względu na system montażu powinno się również używać elementów ograniczających możliwość uderzenia w balustradę. Zapewni to bezpieczeństwo jej użytkownikom.
Każda balustrada szklana może zostać zamontowana na jeden z dwóch sposobów, w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Można więc wykorzystać do tego rotule lub profile. Każdy z tych systemów zapewnia taflą szkła stabilność oraz zabezpiecza je przed uszkodzeniem. Mimo to powinno się dodatkowo użyć odpowiednich ograniczników, które zniwelują możliwość stłuczenia ich, na przykład uderzeniem drzwiami. Tym samym gwarantuje się użytkownikom pełne bezpieczeństwo.