Jesteśmy narażeni na zarażenie się pasożytami praktycznie wszędzie. Mogą się one znajdować między innymi w organizmach zwierząt domowych i gospodarczych, w glebie, w wodzie, a nawet w jedzeniu, które spożywamy. Oprócz tego nosicielami są również ludzie. Zakażenie pasożytami nie zawsze daje objawy, ale mamy jakieś podejrzenia to najlepiej wykonać badania z krwi lub kału.
Badanie na obecność pasożytów
Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez układ pokarmowy. Dostają się one do organizmu przez brudne ręce lub razem ze spożywanym pokarmem. Trafiają do naszego organizmu pod postacią niewidocznych dla gołego oka jaj pasożyta. Przemieszczają się one w naszym organizmie i spokojnie rozwijają do postaci dorosłej. Dopiero wtedy, kiedy już ją osiągną, mogą dawać jakiekolwiek niepokojące objawy. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia powinniśmy wykonać badanie na pasożyty, fachowo nazywane badaniem parazytologicznym. Można je wykonać z próbki kału lub krwi. Badanie kału pomaga na wykrycie pasożytów, które znajdują się w układzie pokarmowym człowieka. Należą do nich głównie glista ludzka, owsiki i tasiemce. Wywołują takie objawy jak biegunki, wymioty, częste bóle brzucha, zmniejszony lub wzmożony apetyt czy też utrata masy ciała. W tym przypadku wykonuje się je minimum trzy razy. Badanie z krwi pozwala na wykrycie większej grupy pasożytów. Dzięki niemu, oprócz wymienionych wcześniej osobników, możemy wykryć stawonogi pasożytnicze, pasożyty, którymi możemy zarazić się w krajach egzotycznych oraz pierwotniaki, które prowadzą do toksoplazmozy, lambliozy i rzęsistkowicy. Najczęściej wystarcza pobranie tylko jednej próbki krwi, aby przeprowadzić takie badanie. Jest ono ogólnodostępne i można je wykonać w każdym laboratorium.
Oba badania pozwalają rozwiać nasze wątpliwości czy mamy w sowim organizmie nieproszonych gości. Badanie z krwi jest bardziej dokładne, przez co jest również najczęściej zalecane i wykonywane przez lekarzy. Już nawet podczas robienia podstawowych badań, jakim jest morfologia z rozmazem, możemy uzyskać odpowiedź czy w naszym organizmie znajdują się pasożyty. Mamy wówczas zwiększoną liczbę eozynofilów, które biorą udział w procesie zwalczania infekcji.