W wielu domach jednorodzinnych montowane są tzw. zbiorniki buforowe. Są to urządzenia, które na pewno pozwalają zaoszczędzić, ponieważ obniżają koszty ogrzewania i wpływają na zwiększenie wydajności całej instalacji.
Zabezpieczenie instalacji c.o. przed przegrzaniem i gromadzenie ciepła
Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie zbiornika buforowego we własnym domu. Dzięki zbiornikowi częstotliwość załączania kotła będzie ograniczona, co jest kolejnym plusem. Dodatkowo instalacja będzie zabezpieczona przed przegrzaniem, co w przypadku zwykłej instalacji c.o. zdarza się dość często. Zbiorniki buforowe mają to do siebie, że można je zasilać tak naprawdę z kilku źródeł ciepła. Właśnie dlatego zbiorniki buforowe są opłacalne. Zbiornik ma za zadanie zdemineralizować wodę kotłową oraz glikol. Maksymalne ciśnienie zbiornika buforowego wynosi około 0,6 MPa, chociaż to zależy oczywiście od konkretnego producenta. Dobrym rozwiązaniem będzie ocynkowany zbiornik buforowy, który będzie spełniał swoje funkcje przez wiele lat. Pojemność zbiornika buforowego może być różna. Najczęściej wynosi ona od 200 do 5000 litrów. Firmy udzielają gwarancji na zbiorniki buforowe, a ta może wynosić nawet 60 miesięcy. Zadaniem zbiornika buforowego jest akumulacja ciepła. Ciepło jest wytwarzane przez wiele urządzeń grzewczych. To ciepło wcale nie musi się marnować, bo można je zgromadzić w jednym miejscu – właśnie w zbiorniku buforowym.
W zbiorniku gromadzi się gorącą wodę, która później może być swobodnie wykorzystywana do zasilania układu c.o. Dzięki temu utrzymywana jest stabilna temperatura instalacji. Nie trzeba już włączać tak często kotła czy też pompy ciepła, ponieważ ciepło gromadzone jest na zapas w zbiorniku buforowym. To z kolei pozwala zaoszczędzić i zabezpieczyć cały układ grzewczy np. przed przegrzaniem.