Pellet do kotłów z podajnikiem

Pellet drzewny jest bardzo wydajnym źródłem energii cieplnej. Jest coraz powszechniej wykorzystywany, chociażby z powodu niskiej ceny surowca opałowego. Tona opału kosztuje około ośmiuset złotych, co nie jest dużym kosztem, w porównaniu na przykład z węglem kamiennym. Jednak warto jest wybierać pellet wysokiej jakości, ponieważ jego efektywność grzewcza jest największa, co przekłada się również na cenę.

Wybór najlepszego pelletu

najlepszy pelletJeśli chodzi o rozmiar pojedynczych granulek, nie ma on znaczenia, ponieważ kratka w kotłach na pellet jest bardzo drobna i nie będzie nam on wypadał. Najlepszy pellet powinien pochodzić jednak z drzew liściastych. Posiadają one mniej żywicy, a co za tym idzie, nasz komin nie będzie zalepiał się sadzą. Dodatkowo czyszczenie pieca będziemy wykonywać rzadziej. Pellet wysokiej jakości zazwyczaj posiada barwę jasną, a jego granulki są regularne. Musimy unikać granulek spęczniałych, ponieważ oznacza to, że są nasiąknięte wodą. Ten surowiec opałowy warto jest kupować w workach o pojemności dwudziestu pięciu kilogramów. Dzięki temu pellet zostanie zapakowany na paletę i dostarczony pod nasz dom, a wsypywanie go do dozownika będzie rzeczą prostą. Dobry pellet nie powinien również za bardzo pylić. Chodzi o to, aby nie był również zbyt suchy, co mogłoby się przełożyć na niską efektywność cieplną. Aby tego uniknąć należy kupować pellet tylko i wyłącznie w nierozdartych workach.

Dobry pellet nie musimy kupować od razu całymi tonami. W sklepach i hipermarketach budowlanych zazwyczaj za strefą kas znajduje się pellet do kupienia. Warto jest sprawdzić, z jakiego drewna pochodzi. Droższy produkuje się z drzew liściastych, natomiast tańszy – z iglastych. Warto jest przetestować różne, aby samemu móc wybrać taki, który nas najbardziej zadowoli.