Plastry do odcinania i nie tylko

 

W każdej domowej apteczce powinny się znaleźć plastry. Najlepiej kupić wysokiej jakości plastry, które rzeczywiście przydadzą się w czasie opatrywania różnego rodzaju ran. Wiadomo, że nie na każdą ranę można przyklejać plaster. Jeśli rana jest bardzo duża, bo oczywiście należy ją zasłonić, ale trudno jest znaleźć plastry w takich rozmiarach.

Rodzaje środków odkażających w plastrach

plastry z opatrunkiemNa mniejsze rany plaster z pewnością się sprawdzi. Tu warto zaznaczyć, jakie rodzaje plastrów są dostępne na polskim rynku. Naprawdę jest w czym wybierać. Po pierwsze trzeba wspomnieć o tym, że plastry mogą być już gotowe, pocięte na kawałki o odpowiednich rozmiarach, ale możliwy jest też zakup plastrów do odcinania. Te drugie są chętnie wybierane do wyposażania domowych apteczek, bo można je dostosować do rozmiarów rany. Najlepiej wybierać plastry z opatrunkiem, które nie tylko będą chronić ranę przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki plastrom do rany nie dostają się zanieczyszczenia, a co za tym idzie, nie dochodzi do nadkażenia bakteriami. Zakażone rany warto wcześniej odkazić środkami dezynfekcyjnymi. Można też zakupić plastry, które są już nasączone takimi środkami. Przed założeniem plastra rana powinna zostać umyta i osuszona. Nie należy zakładać plastra na ranę mokrą, bo warstwa z klejem po prostu nie będzie w stanie się przykleić. Jeśli chodzi o środki odkażające, które stosowane są w plastrach, to można znaleźć np. plastry nasączone chlorheksydyną.

Są też plastry z jodyną albo z rivanolem, czyli mleczanem etakrydyny. Jeśli chodzi o plastry z mleczanem etakrydyny, to przed ich nałożeniem nie należy odkażać rany wodą utlenioną. Po prostu nie można mieszać tych dwóch środków dezynfekcyjnych. Dobre plastry posiadają warstwę chłonną, która wchłania krew, płyn surowiczy albo np. ropę.