Po wyjęciu kleszcza zróbmy sobie badania

Nadeszła złota polska jesień. W parkach i lasach liście nabrały pięknych kolorów, które lubimy podziwiać podczas długich spacerów. Takie ostatnie ciepłe dni przed zimą to czas, w którym bardzo mocno aktywują się kleszcze. Trzeba mieć to na uwadze, żeby zawsze po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzeć swoje ciało. Jeśli znajdziemy kleszcza to nie zwlekajmy z badaniami.

Możemy zbadać siebie lub kleszcza

specjalne badania na choroby odkleszczoweJak pewnie każdy wie kleszcze przenoszą między innymi boreliozę. Jest to choroba bardzo trudna do wyleczenia a największe szanse mamy tylko wtedy, jeśli niemalże natychmiast zaczniemy przyjmować antybiotyki. Żeby je przyjąć to trzeba wiedzieć, czy kleszcz przenosił choroby czy też nie. Można się tego dowiedzieć wybierając się na badania do laboratorium. W dobrych laboratoriach od ręki wykonają nam specjalne badania na choroby odkleszczowe, ale zbadać możemy również samego kleszcza. Jeśli okaże się, że kleszcz mógł nas zakazić jakąś chorobą to od razu możemy temu przeciwdziałać przyjmując antybiotyk. Jeśli się o tym nie dowiemy od razu to czas gra tylko i wyłącznie na naszą niekorzyść. Możemy również zbadać siebie, ale o wiele szybciej dowiemy się wszystkiego po zbadaniu samego kleszcza. W każdym razie najistotniejsza jest wiedza i świadomość tego jak ważne jest szybkie przeciwdziałanie chorobom, które te małe czarne owady przenoszą. Możemy się przed nimi uchronić, ale musimy działać szybko i zdecydowanie.

Jeśli tylko po spacerze zauważymy, że w naszym ciele tkwi kleszcz to zacznijmy działać natychmiast. Laboratoria, które wykonują specjalistyczne badania działają w każdym mieście. Wystarczy zabrać ze sobą kleszcza albo samemu poddać się badaniu. Szybko podany antybiotyk może skutecznie zatrzymać działanie przenoszonych przez kleszcze bakterii.