Przepisy zezwalające na wycinkę drzew

 

Ostatnimi czasy wprowadzona została na czas przejściowy ustawa, która zezwalała każdemu na dowolną wycinkę drzew w każdym miejscu. Sprawiła ona, że w masowej skali zaczęto wycinać drzewa w każdej miejscowości na terenie naszego kraju.

Kontrowersje wokół regulacji zezwalającej wycinać drzewa

Sprzedaż drewna kominkowego RybnikW niektórych miastach wspomniana już wycinka drzew przybrała katastrofalny obrót. Najwięcej drzew dotychczasowo wycięto w miastach takich jak Rybnik, Knurów, Gliwice oraz Racibórz. Wycinka drzew w tych miejscowościach dotyczyła niemal każdego skrawka zieleni. Z pewnością taka skala  usuwania drzew odbyła się w sposób zupełnie legalny. Należy się jednak zastanowić czy wycinka drzew na terenie Rybnika, Gliwic, Raciborza czy Knurowa była etyczna? W Rybniku wycinano masowo drzewa w celu sprzedaży drewna kominowego. Przyniosło to wprawdzie bardzo dużo zysków dla ludności oraz zapewniło stały dostęp do zaopatrzenia w drewno na opał, lecz miało to bardzo poważne skutki dla zdrowia zamieszkującej na terenie Rybnika ludności. Wycinano tam drzewa, które przekroczyły wiek dziesięciu lat, co dotychczas było zupełnie nielegalne oraz surowo karane. Drzewa te zapewniają nam gwarancję dostępu do czystego powietrza, którym na co dzień oddychamy. Już teraz stan zanieczyszczenia powietrza w Polsce budzi poważne kontrowersje. Jednak masowa wycinka drzew doprowadziła już do jego pogorszenia. Jeśli dalej będziemy w Polsce wycinać drzewa na tak masową skalę, troszcząc się bardziej o zysk materialny niż nasze zdrowie i przyszłych pokoleń, możemy doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

Obserwujemy na co dzień jak coraz bardziej pogarsza się stan naszego środowiska. Powietrze na terenie Polski jest coraz bardziej zanieczyszczone, trudniej nam oddychać, co może doprowadzić do wielu poważnych chorób.