Przezwajanie silników elektrycznych

Wiele osób mających styczność z urządzeniami elektrycznymi lub maszynami przemysłowymi z pewnością spotkało się kiedyś ze stwierdzeniem: „silnik się spalił, trzeba go przewinąć”. Dla osób niemających na co dzień styczności z tym tematem to stwierdzenie może się wydać nieco dziwne. Otóż przewinięcie, fachowo nazywane przezwajaniem to nic innego jak naprawa lub regeneracja uszkodzonego silnika elektrycznego.

Przewijanie silników – kompleksowa regeneracja

przezwajanieSilnik elektryczny jest najpowszechniejszym rodzajem napędu, który występuje w zakładach produkcyjnych i wielu innych przedsiębiorstwach gdzie produkcja jest oparta na maszynach. Silniki elektryczne dostarczają energii mechanicznej do napędzania maszyn, przekształcają energię elektryczną na ruch obrotowy wału silnika. Dzieje się to poprzez wykorzystanie właściwości magnetycznych jakie wytwarza uzwojenie silnika, wywołane płynącym przez nie prądem. Siła wytworzona przez elektromagnes oddziałuje na konstrukcję silnika, powodując obrót jego wału. W przypadku zbyt dużego obciążenia, prąd płynący przez uzwojenie może być na tyle duży, że będzie w stanie je stopić. I wtedy właśnie musimy go przezwoić (przewinąć). Przezwajanie silnika odbywa się poprzez demontaż starego uszkodzonego/przepalonego uzwojenia, w jego miejsce miejsce nawijane są nowe zwoje z drutu nawojowego. Taką usługę firmy, które się tym zajmują wykonują najczęściej w ciągu jednego dnia roboczego.

Warto zaznaczyć, że wykonując profesjonalne przezwojenie możemy otrzymać efekt przewyższający zakup nowego silnika. Silnik regenerowany ma zazwyczaj dużo trwalszą konstrukcję niż produkowane dzisiaj, dodając do tego nowe uzwojenie, technologicznie odpowiadające naszym czasom zyskujemy efekt, który trudno byłoby osiągnąć zakupem nowego.