Przydatne akcesoria montessori

Zabawa dla dzieci jest źródłem informacji o świecie, prawach fizyki, a także pozwala nauczyć się im nowych umiejętności. Przeważnie maluchy bawią się zabawkami, które dostają od rodziców, ale równie chętnie sięgają po przedmioty codziennego użytku.

Wybór akcesoriów montessori

montessori akcesoriaMaluchy tak naprawdę wiele nie potrzebują do szczęścia, gdyż potrafią się bawić niemalże wszystkim. To zainspirowało włoską lekarkę Marię Montessori do stworzenia metody zabawy, do której nie potrzeba żadnych zabawek. Przede wszystkim chodzi o zabawę tym co się znajduje w domu, czyli mogą to być garnki, chochelki, łyżki czy miseczki. Równie dobrze się sprawdzają produkty spożywcze takie jak groch, mąka, makaron, ziarenka kawy czy ciecierzyca. Jedyne czego potrzeba to montessori akcesoria, które można kupić albo samodzielnie zrobić. W sprzedaży znajdziemy specjalne szczypce, miseczki, kuleczki czy sitka do przesypywania. Założeniem metody montessori jest zabawa najprostszymi przedmiotami i produktami, które znajdują się w każdym domu. Duża rolę odgrywa wyobraźnia, która podpowiada nieskończona ilość rozwiązań. Dając dziecku kilka rodzajów produktów i przydatne akcesoria, możemy być pewni, że błyskawicznie znajdzie sobie zabawę, którą zajmie się na dłuższy czas. Akcesoria pomagają w ćwiczeniu zręczności raczek i paluszków, dlatego są ważnym elementem zabawy. Tak naprawdę wystarczy dać dziecku dwie miseczki, fasolki i łyżkę, aby ćwiczyły przerzucanie ich z jednego do drugiego pojemnika, co z pewnością zajmie je na długo czas.

Zabawa działa niesamowicie rozwijająco na dzieci, dlatego tak ważne jest stwarzanie dziecku okazji do kreatywnego rozwoju. I nie chodzi tu o dawanie mu coraz to nowszych i bardziej kolorowych zabawek, ale podsuwanie prostych rozwiązań, które dziecko samodzielnie wykorzystuje.