Rodzaje desek elewacyjnych

 

Drewno to materiał od wieków wykorzystywany na niemal każdym etapie budowy. Świetnie sprawdza się w wykończeniu wnętrz, jak również w okładzinie elewacyjnej budynku. Obecnie bardzo modne są drewniane elementy elewacji, które królują w nowoczesnych oraz tradycyjnych budynkach. Jakich desek użyć na elewację domu?

Deski drewniane czy drewnopodobne?

elastyczna deska elewacyjnaJakie materiały lepiej sprawdzą się do wykonania elewacji budynku? Czy deski elewacyjne to jedynie naturalne drewno, czy można zastąpić je materiałami sztucznymi? Przede wszystkim jeśli stawiamy na naturalne materiały, trzeba liczyć się z tym, że za deski dobrej jakości słono zapłacimy. Nasze rodzime gatunki drewna nie sprawdzają się najlepiej w zmiennych warunkach atmosferycznych. Dużo lepiej zachowują się deski z drzew egzotycznych, które charakteryzują się dużo większą gęstością, a przez to twardością. Drewno egzotyczne jest też dużo bardziej odporne na działanie wody. Jeśli natomiast szukamy zamienników, warta rozważenia jest deska kompozytowa, deski z włóknocementu i elastyczna deska elewacyjna. Wszystkie te materiały są niezwykle odporne na działanie wody i wilgoci, nie wyginają się, nie niszczą, nie blakną pod wpływem słońca. Materiały te są to najczęściej mieszanki tworzyw naturalnych i sztucznych. Kompozyty posiadają domieszkę włókien celulozowych (od 30 do 70 procent), deski elastyczne natomiast to mieszanka z masą żywiczną. Elastyczna deska elewacyjna ma poza tym doskonałą właściwość jaką jest plastyczność. Dzięki temu materiały te można stosować nawet na łukowych ścianach.

Główną zaletą materiałów imitujących drewniane deski elewacyjne jest ich trwałość. Nie wymagają one żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, nie trzeba ich impregnować. Ponadto dostępna jest bardzo bogata gama kolorystyczna, a nawet możliwość barwienia na wybrany kolor. Niezaprzeczalną zaletą jest także cena, która jest dużo korzystniejsza, niż w przypadku egzotycznych gatunków drewna.