Rola filtrów w maszynach pracujących na budowie

Maszyny budowlane wykonują najcięższą pracę na budowie. Tak naprawdę bez nich nie byłoby możliwe wykonanie wielu przedsięwzięć lub wymagałyby ogromnych zasobów ludzkich. Stad bezwzględnie jak podkreślają wszyscy producenci należy dbać o swój sprzęt i wykonywać określone w specyfikacji przeglądy.

Rodzaje filtrów do maszyn budowlanych

filtry do maszyn budowlanychWarunki panujące na budowie ciężko zaliczyć do komfortowych dlatego śmiało można stwierdzić, że maszyny budowlane pracują w zdecydowanie ciężkich  warunkach. Są one oczywiście do tego przystosowane, ale pod warunkiem, że wykonuje się w stosunku do nich zalecenia producenta. Największy nacisk jest oczywiście kładziony na konieczność wymiany wkładów filtracyjnych. Trzeba pamiętać, że filtry do maszyn budowlanych mają swoją trwałość, która nie może być bagatelizowana. W przypadku ich uszkodzenia może dojść do naprawdę poważnej i kosztownej awarii. Filtry w maszynach budowlanych to podobnie jak w samochodach osobowych przede wszystkim filtry powietrza, oleju i kabinowe. W przypadku większości sprzętu ciężkiego dochodzą także filtry hydrauliczne związane z układem hydrauliki siłowej, a także filtry antykorozyjne i układów wspomagania. Nie będę się rozwijał o wadze każdego z tych rozwiązań, gdyż zaniedbanie któregokolwiek z nich będzie prowadziło do poważnych konsekwencji. Najważniejszą instrukcją operatora zawsze powinna być instrukcja serwisowa i powinien on z zamkniętymi oczami potrafić odpowiedzieć jakie i kiedy filtry należy wymieniać.

Tylko takie konsekwentne podejście zachowa maszynę jak najdłużej przy życiu co będzie przynosiło korzyści finansowe. Najcięższy sprzęt kosztuje często miliony złotych i szkoda byłoby go popsuć w taki błahy sposób jak zaniedbanie w związku z wymianą wkładu filtracyjnego.