Woda to źródło życia, choć niezbyt często zastanawiamy się, skąd bierze się w naszych kranach. Większość z nas zaopatruje się w wodę w wodociągach i nie przychodzi nam nawet do głowy, że mogłoby być inaczej. To się jednak zmienia z chwilą zakupu działki, na której nie ma dostępu do wody. Pojawia się pytanie, jak pociągnąć wodę z własnego ujęcia, aby móc ją wykorzystywać w ogrodzie lub nawet w domu.
Jaka pompa do studni?
Czerpanie wody ze studni to doskonały sposób na oszczędności na rachunkach. W zależności od rodzaju studni, wodę z niej czerpaną można wykorzystać do prac ogrodowych i w przydomowych porządkach lub nawet zasilić nią domową instalację. W każdej z tych sytuacji konieczna będzie odpowiednia pompa wody do studni. Pompy różnią się między sobą mocą, która przekłada się na ich wydajność. Ta z kolei podawana jest najczęściej w litrach na minutę lub na godzinę. Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest wysokość słupa podnoszenia wody, która powie nam z jakiej maksymalnej głębokości możemy czerpać wodę. Jeśli poszukujemy pompy do niezbyt głębokiej studni kopanej, która ma nam posłużyć do prac ogrodowych, przyda się pompa nawierzchniowa. Takie urządzenie nie musi być zanurzone w wodzie, odpowietrza się samoczynnie, nie pobiera dużo energii, nie posiada też zbyt dużej wydajności, ale na użytek ogrodowy do podlewania roślin sprawdzi się idealnie. Jeśli natomiast potrzebujemy szybko wypompować dużą ilość wody z zalanej piwnicy, warto posłużyć się pompą zatapialną o większej mocy. Posiada ona specjalne zabezpieczenie, które wyłącza pompę jeśli poziom wody niebezpiecznie spadnie i chroni ją przed przegrzaniem.
Ostatnią sytuacją, w jakiej potrzebna będzie dobra i bardzo wydajna pompa do wody, jest zasilenie domowej instalacji wodą czerpaną ze studni. W takich sytuacjach konieczne będzie skorzystanie z zestawu hydroforowego, który pozwoli na utrzymywanie stałego ciśnienia w instalacji. Najdroższym rozwiązaniem jest natomiast pompa głębinowa pozwalająca czerpać wodę z głębokości kilkudziesięciu metrów.