Sposoby na elewacje drewnopodobne

Drewno jest materiałem, który towarzyszy nam we wnętrzach oraz w zewnętrznych wykończeniach budynków od zawsze. Jego piękny rysunek powoduje, iż każda pojedyncza deska jest jedyna w swoim rodzaju. Dlatego pomimo nowoczesnych trendów w budownictwie, drewniane elementy w dalszym ciągu są obecne, przybierając coraz to ciekawsze formy.

Płyty kompozytowe – atrakcyjne i trwałe

elewacje z płyt kompozytowychJednym z panujących od kilku lat trendów w budownictwie są drewniane elewacje. Zastosowanie drewna na elewacji, częściowo lub całościowo sprawia, że budynek nabiera ciepłego charakteru, staje się bardziej przytulny i tajemniczy zarazem, zaprasza do środka. Najczęściej polecanym rodzajem drewna do zastosowań zewnętrznych są gatunki egzotyczne i szlachetne. Dzieje się tak, ponieważ są one dużo twardsze (posiadają dużą gęstość) oraz dużo bardziej odporne na niekorzystne działanie wody i wilgoci. Niestety drewno egzotyczne jest bardzo drogie, dlatego nie każdego stać na taki wydatek. Pomimo swych zalet, nawet te najlepsze gatunki drewna wymagać będą specjalnej pielęgnacji i regularnego impregnowania, jeśli chcemy zachować deski w dobrym stanie i atrakcyjnym wyglądzie. Alternatywą dla desek z naturalnego drewna są deski drewnopodobne. Mamy tu szereg produktów, które najczęściej są połączeniem tworzyw sztucznych i materiałów naturalnych w różnych proporcjach. Przykładem tego mogą być elewacje z płyt kompozytowych. Jest to mieszanina włókien celulozowych (30-70% całości) i tworzyw sztucznych. Może być barwiona na wybrany kolor, dzięki temu doskonale imituje wiele gatunków drewna. Elewacje z płyt kompozytowych są odporne na działanie wody, nie wymagają impregnowania. Płyty te najczęściej mają grubość od 1 do 3 cm, szerokość od 12 do 24 cm, długość do 6 metrów. Nadają się zarówno jako elewacja, ale także wykorzystuje się je do wykonywania tarasów.

Innym rodzajem drewnopodobnych desek, z których wykonamy elewację domu są deski z włóknocementu. One również wykazują odporność na działanie wody i wilgoci, zatem nie wymagają żadnych zabezpieczeń. Jest to materiał trwały i odporny na uszkodzenia, dostępny w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, a nawet z możliwością pomalowania na wybrany przez siebie kolor.