Wpływ żywych kultur bakterii na nasz organizm

 

Ciągle słyszy się o zbawiennym wpływie na nasz organizm, jakie niesie ze sobą spożywanie kultur bakterii w produktach. Szczególnie ważną rolę odgrywają w przypadku  dzieci. Jednak czym tak naprawdę są i jakie pełnią funkcje?

Zalety żywych kultur bakterii

żywe kultury bakteriiCzym są kultury bakterii? Żywe kultury bakterii, jakie powszechnie nazywamy probiotykami są żywymi drobnoustrojami, które spożyte w odpowiednich ilościach wywołując korzystny efekt dla naszego zdrowia. Szczepy bakterii zasiedlając nasz układ pokarmowy mają zbawienny wpływ na naszą mikroflorę. Żywe kultury bakterii skutecznie zapobiegają wzrostowi bakterii chorobotwórczych nie pozwalając, aby przyległy do ścian jelita. Dodatkową zaletą tego działania jest pobudzenie produkcji naszych przeciwciał. Żywe kultury bakterii nie występują jednak tylko w preparatach farmaceutycznych ponieważ znajdziemy je w produktach mlecznych, takich jak jogurt, kefir albo maślanka. Żywe kultury bakterii przywracają równowagę mikroflory w jelitach, ale to nie jedyna ich pozytywna cecha. Oprócz hamowania wzrostu bakterii chorobotwórczych, czy pobudzania produkcji przeciwciał, są niezastąpione w trakcie antybiotykoterapii, szczególnie u dzieci. Dlatego tez, podczas ich choroby warto podawać dzieciom żywe kultury bakterii zawarte w nabiale. Dzieci lubią produkty mleczne, a jak wiadomo te bogate w wapń i białko wzmacniają kości naszych pociech. Warto zatem podawać kultury bakterii naszym dzieciom zarówno w trakcie ich leczenia, jak i po nim, aby odbudować mikroflorę w jelitach.  Żywe kultury bakterii mogą również zapobiegać dziecięcej biegunce wywołanej przyjmowaniem antybiotyków, a także zmniejszyć ryzyko zakażeń dróg oddechowych.

Żywe kultury bakterii działają zbawiennie nie tylko na dzieci, ale również na dorosłych. Warto zatem zainteresować się przyrządzeniem np. domowego jogurtu, aby dostarczyć do naszego organizmu nie tylko niezbędnej ilości białka i wapnia, ale również wzmocnić naszą odporność, oraz pomóc sobie w trakcie leczenia.