Wykorzystanie spektrometrów przenośnych

Spektrometr stanowi wspaniały przykład, tego jak nauka wspiera medycynę, kryminalistykę, przemysł oraz inne gałęzie działalności. Urządzenie powstało na bazie doświadczeń fizyków Ramana oraz Krishnana, z których pierwszy w 1930 roku otrzymał za to nagrodę Nobla. Potrzeba ciągłej analizy i badania cząsteczek wymusiła powstanie mechanizmu, który znacznie uprości te procesy.

Spektrometr przenośny – zastosowanie

funkcjonalny spektrometr przenośnySpektrometr działa na zasadzie rejestracji widma, na podstawie którego analizuje się skład cząsteczkowy badanego materiału. Zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalają na badanie śladowych ilości pierwiastków w stopach, czyli analizują zanieczyszczenia metali, np. w aluminium, mosiądzu, brązie lub w stalach nierdzewnych. Są w stanie dokładnie badać zarówno roztwory, proszki, jak i materiały lite. W momencie, kiedy analizy należy przeprowadzić poza laboratorium, kiedy pobranie materiałów do badań jest utrudnione lub nawet całkowicie niemożliwe, można zastosować funkcjonalny spektrometr przenośny. Jest to lekkie, bardzo przydatne urządzenie np.: przy kontroli rurociągów bez ich wcześniejszego demontażu lub podczas analizy złomu. Podręczny spektrometr Ramana znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle chemicznym oraz farmaceutycznym, a także innych gałęziach działalności, w momencie, kiedy przeprowadzenie badań w laboratorium jest wykluczone.

Lekkie, funkcjonalne spektrometry przenośne z powodzeniem stosuje się w medycynie, kryminalistyce, biochemii, krystalografii, w produkcji. Ich ceny są dość przystępne, więc coraz większa liczba przedsiębiorców sięga po nie, gdy zachodzi taka potrzeba. Dodatkowym atutem spektrometrów przenośnych jest ich bardzo prosta obsługa oraz intuicyjne menu, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.