Zaczepy do zasłon – agrafki, klamerki, haczyki

Firany chronią przez ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Jednocześnie przepuszczają światło, więc domownicy mogą czuć się bezpiecznie ukryci, a jednocześnie wpuścić do mieszkania słoneczne promienie. Zasłony czy firanki to także element dekoracyjny każdego wnętrza. Ich fantazyjne upięcie może dodatkowo dodać mu uroku.

Dekoracyjne upinanie firan i zasłon zaczepami

zaczepy do firanZaczynając od podstaw – firana może być zawieszona na karniszu, lub szynie. Zasłony wieszamy zwykle na karniszu, który lepiej utrzyma ciężki materiał. Typy mocowania firany mogą być różne – na agrafki, haczyki, czy klamerki (tak zwane żabki). Zasłony najczęściej zawiesza się na karniszu przez duże, zwykle obleczoną metalową obręczą, otwory, jednak można też spotkać te mocowane na klamerki. W zależności od tego, jakie mocowanie znajduje się w naszym mieszkaniu i jaki efekt chcemy uzyskać, powinniśmy wybrać odpowiednie sposoby upięcia materiału. Jeśli zasłony maja już fabryczne otwory do karniszy, nie ułożymy ich na wiele sposobów. Mogą być one marszczone jedynie w taki sposób, na jaki pozwoli nam odległość między otworami i szerokość zasłon. Podobnie z firanami, które także mogą posiadać takie rozwiązanie. Jeśli chcielibyśmy upiąć firany gęściej lub bardziej fantazyjnie powinniśmy wybrać zaczepy do firan w formie klamerek lub agrafek. Klamerki mogą sprawiać najwięcej problemu, i nie poleca się ich do mocowania zasłon, które będą często odsłaniane i zasuwane. Przy mocniejszym pociągnięciu materiał może wyślizgnąć się z klamerki.

Inną ozdobą firan lub zasłon mogą być dodatkowe podwiązki, które zbiorą nam materiał po jednej stronie okna. Znaleźć można przeróżne wzory i odcienie takich mocowań. Mogą być eleganckie i dyskretne, lub masywne i odważne. Dostępne są też mocowania dedykowane do dziecięcych pokoi – w przyjazne zwierzaki i żywe kolory.